چرا برنامه نویسی یاد بگیریم ؟ دلایل مهم آموزش، انتخاب و تعریف

چرا برنامه نویسی یاد بگیریم؟ دلایل مهم آموزش، انتخاب و تعریف

عناوین این صفحه

چرا برنامه نویسی یاد بگیریم؟

چرا برنامه نویسی یاد بگیریم؟ دلایل مهم آموزش، انتخاب و تعریفچرا برنامه نویسی یاد بگیریم ؟ دلایل مهم آموزش، انتخاب زبان برای شروع و تعریف برنامه نویسی را بررسی میکنیم!

در این نوشتار ابتدا به دلایل آموختن برنامه نویسی میپردازیم، سپس به راهکارهای شروع و ادامه مسیر و انتخاب یک زبان خواهیم پرداخت. همچنین سعی میکنیم تعریف برنامه نویسی را برایتان بیان نماییم.

دلایل مهم چرا برنامه نویسی یاد بگیریم

اولین دلیل اینکه چرا برنامه نویسی یاد بگیریم پول است!

حتما در اطراف شما کسانی هستند که با اینترنتی شدن بسیاری از خدمات و فروشگاه ها، کسب و کارشان دیگر مثل سابق نیست. چند نفر را میشناسید که حاضرند به شما پول بدهند تا با راه اندازی سایت، به کسب و کار آنها رونق ببخشید؟ چرا؟ زیرا آنها گمان میکنند که با راه اندازی یک وب سایت، میتوان به کسب و کار رونق بخشید!

پس افرادی هم هستند که میتوانند در پاسخ به چرا برنامه نویسی یاد بگیریم پول دربیاورند. چرا شما آن شخص نباشید!

به دلیل افزایش نفوذ مهندسی نرم‌افزار در حوزه‌های مختلف کسب و کار، موقعیت‌های شغلی برنامه‌نویسی از تعداد برنامه‌نویسان بیشتر میشود!

اگر خوب دقت کنید، حال و هوای روزهای اقتصادی ایران، با تاخیر 20 ساله مانند آمریکا است. درآمد سالانه برنامه‌نویسان در سال 2014، به طور متوسط برابر با 77,550 دلار  بوده است. این درآمد نسبت به سال 2012، به میزان 3,200 دلار (4.3 درصد) افزایش داشته است؛ تصور میکنید، درآمد برنامه نویسان بازهم افزایش یافته؟

میزان درآمد برنامه نویسی در سال 2019 چقدر بوده است؟

بیشترین میزان حقوق و درآمد برنامه نویس ها در کشور امریکا با میانگین ۱۰۸ هزار دلار است.

و در سایر کشورها:

  • متوسط درآمد یک برنامه نویس در کشور سوئیس 83000 دلار در سال است .
  • در کشور نروژ 72000 دلار در سال است .
  • در کشور دانمارک 70000 دلار در سال است .
  • در  سوئد و آلمان بین 54000 دلار تا 64000 دلار متفاوت است .

این تصاویر را ببینید و از خودتان بپرسید چرا برنامه نویسی یاد بگیریم 

میزان درآمد برنامه نویسی در سال 2019 چقدر بوده است؟ پاسخی به چرا برنامه نویسی یاد بگیریم

میزان حقوق یک برنامه نویس مبتدی در کشور آمریکا حدود ۶۱ هزار دلار است در حالیکه یک برنامه نویس حرفه ای حدود ۱۲۲ هزار دلار حقوق میگیرد. این حقوق سالانه است .

تصور میکنید درآمد برنامه نویسی زبان های مختلف در سال 2019 در کشور آمریکا چقدر باشد؟

برای فهمیدن پاسخ تصویر زیر را ببینید

در پاسخ به چرا برنامه نویسی یاد بگیریم : میزان حقوق برنامه نویسان در کشور ایالات متحده ی آمریکا برای زبان های مختلف برنامه نویسی چقدر است

گمان میکنید کدام زبان برنامه نویسی بیشترین طرفدار یا دانشپذیر را دارد که با آن پول در می آورند؟

برای فهمیدن پاسخ تصویر زیر را ببینید

چه-زبانهای-برنامه-نویسی-بیشترین-دانشپذیر-را-داشته-اند؟ چرا برنامه نویسی یاد بگیریم

برای هفتمین سال متوالی ، جاوا اسکریپت JavaScript رایج ترین زبان برنامه نویسی است ، اما پایتون در سالهای اخیر در حال صعود است. شاید زبانهای تکامل یافته ای همچون پایتون پاسخ به ” چرا برنامه نویسی یاد بگیریم باشد”. امسال ، پایتون از جاوا عبور کرد، همانطور که در گذشته از سی شارپ C# در سال گذشته و پی اچ پی PHP در سال گذشته جلو زد. پایتون در حال حاضر سریعترین رشد را در بین زبان های برنامه نویسی امروز دارد.

دومین دلیل یادگیری کدنویسی افزایش خلاقیت پس از یادگیری است.

برنامه‌نویسان (توسعه‌دهندگان) همانند هنرمندان، آفریننده یک اثر هستند و نتیجه‌ی کار آن‌ها مخصوص خودشان خواهد بود.

برنامه‌نویس  وقتی مشکلی را میبینید آنرا به قطعه‌های کوچک قابل حل تقسیم مینماید. سپس شروع به حل آن میکند. وقتی شما برنامه‌نویسی را یاد میگیرید، عادت رفتار حل مساله پیدا میکنید. شما منطقی فکر میکنید و هوش وخلاقیت‌ شما زیاد میشود.

پس شما یاد میگیرید که برای هر مسئله‌ای، راه حلی وجود دارد

سومین دلیل اینکه چرا برنامه نویسی یاد بگیریم به روز بودن است

امروز تکنولوژی حرف میزند. یک برنامه نویس مجبور است چیزهای جدید بیاموزد. یک برنامه نویس گفتارش با بقیه متفاوت است. میداند وقتی او حرف زد چه پیگردهایی پس از حرفش به وجود خواهد آمد. یک برنامه نویس در هر پروژه کارهای جدیدی انجام میدهد. او میتواند پیچیدگی سیستمهای دستگاه های جدید را درک کند.

البته به نظر من بهتر است به کسانی که تازه با آنها دوست میشوید، نگویید یک برنامه نویس هستید. آنها از شما میترسند. مخصوصا وقتی تازه شروع به آموختن نمودید.

پیش زمینه به روز بودن ، دانستن تکنولوژی است. دانستن تکنولوژی سبب عوض شدن نگرش انسان به این دنیا می‌شود. شما با دانستن تکنولوژی، احتمالا دچار میشوید. دچار سوالاتی با کلمه پرسشی چرا؟

چرا یک برنامه ساخته شده است؟ چرا سازندگان، این برنامه را ساخته‌اند و چرا دیگران این موقعیت را برای ساخت این برنامه درک نکرده‌اند؟

فلسفه با چرا آغاز میشود! یک برنامه نویس میتواند فیلسوف خوبی شود.

بسیار خوب حالا نوبت به جمع بندی میرسد. من در پایان این نوشتار، برایتان منابع بیشتری معرفی میکنم . تا بتوانید بیشتر تحقیق کنید.

اما اگر میخواهید برنامه نویس شوید چه کاری انجام دهیم؟

اگر میخواهید برنامه نویس شوید، کافیست یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید. مهم نیست چه زبانی و از چه منبعی ! خوب دقت کنید: برای برنامه نویس شدن لازم است یک زبان انتخاب کنید اما وسواس زیادی به خرج ندهید. از همان ابتدا به این فکر نکنید که زبانی را یاد بگیرم که به درآمدزایی از طریق طراحی سایت بیانجامد یا به درآمدزایی از طریق برنامه نویسی برای موبایل ! فقط شروع کنید.

من توصیه میکنم با زبان هایی شروع کنید که آسان هستند. برخی از زبانهای برنامه نویسی پیچیدگی دارند. اما برخی دیگر ساده هستند و مخصوصا به زبان گفتار ما انسانها نزدیک هستند. در پایان به این زبانهای برنامه نویسی آسان اشاره میکنم!

برای برنامه نویس شدن کافیست خودتان را در مسیر قرار دهید.

اگر در شروع یادگیری زبان برنامه نویسی هستیم چگونه شروع کنیم؟

اگر سالها پیش یا ماهها پیش یا به تازگی در مسیر یادگیری برنامه نویسی قرار گرفتید: راهتان را با جدیت بیشتری ادامه دهید. با برنامه نویسها بگردید. خاطراتشان را بخوانید. ذهنیت و نوع فکر کردنشان را کشف کنید. چند فیلم (دوبله یا زبان اصلی) درباره برنامه نویس ها و زندگی آنها پیدا کنید و ببینید تا انگیزه بگیرید.

اطراف شما چند نفر برنامه نویس هستند؟ چند دوست برنامه نویس دارید؟ همین حالا در نظرات برای آنکه به خودتان، روحتان و ذهنتان بگویید این راه من است، در نظرات حستان را درباره خواندن این نوشتار بگویید. از تجربه و دلسردی یا چیزهایی که به دیگر دوستان دولاپر Developer خودتان انگیزه میدهد بنویسید. در نظرات همین صفحه بنویسید!

یکی از این فیلم ها میتواند درباره ادوارد اسنودن باشد. کسیکه از سازمانهای جاسوسی امریکا و فعالیتهای برنامه نویسی شان پرده برداشت و مجبور به افشاگری و پناهندگی شد.

اگر مدتها پیش یا به تازگی برنامه نویسی را شروع کردید و دلسرد شدید! بهتر است بدانید: وقتی شروع به یادگیری چیز جدید میکنید، حدودا دو ماه طول میکشد تا سیستم عصلی ذهن شما اتصالاتی درباره آن موضوع جدید در مغزتان ایجاد نماید. خوب بهتر است دو ماه این سختی را تحمل کنید تا ببینید پس از آن یادگیری زبان برنامه نویسی برای شما دیگر خسته کننده و دلسرد کننده نیست.

به خودتان فرصت دهید. مغز شما در حال تشکیل نورون های عصبی جدید است! انگار که ذهن شما دارد فهرست یک کتاب را مینویسد. به کتاب یادگیری ذهنیتان اعتماد کنید. کافئین یکی از بهترین دوستان برنامه نویس هاست، اما زیاده روی نکنید.

[/fusion_text][fusion_accordion type=”toggles” boxed_mode=”” border_size=”1″ border_color=”” background_color=”” hover_color=”” divider_line=”” title_font_size=”” icon_size=”” icon_color=”” icon_boxed_mode=”” icon_box_color=”” icon_alignment=”” toggle_hover_accent_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_toggle title=”نمایش فیلم چرا کدنویسی مهم است؟” open=”no”]

[fusion_youtube id=”Dv7gLpW91DM” alignment=”center” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=””][/fusion_youtube]

[/fusion_toggle][/fusion_accordion][fusion_accordion type=”toggles” boxed_mode=”” border_size=”1″ border_color=”” background_color=”” hover_color=”” divider_line=”” title_font_size=”” icon_size=”” icon_color=”” icon_boxed_mode=”” icon_box_color=”” icon_alignment=”” toggle_hover_accent_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_toggle title=”نمایش فیلم برنامه نویسی سخت نیست از بیل گیتس” open=”no”]

[fusion_youtube id=”hb7Q33ysCwI” alignment=”center” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=””][/fusion_youtube]

[/fusion_toggle][/fusion_accordion][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

تعریف برنامه نویسی یا برنامه نویسی و کدنویسی چیست؟

دراینجا چند تعریف برای کدنویسی می آوریم:

نوشتن مجموعه ای از دستورات برای آنکه کامپیوتر بفهمد چه کار کند.

یک زبان به برنامه نویس اجازه می دهد که دقیقا مشخص کند که رایانه روی چه داده ی عمل کند، این داده چگونه ذخیره یا منتقل شود، و دقیقا تحت شرایط مختلف کدام الگوریتم روی آن اعمال شود.

برنامه نویسی هنر تبدیل کردن خواسته های بشر به زبان قابل فهم برای ماشین (کامپیوتر) است.

برنامه‌نویسی رایانه (به انگلیسیComputer Programming) (یا به اختصار برنامه‌نویسی) به‌طور کلی به فرایند نوشتن و توسعه نرم‌افزار کامپیوتر گفته می‌شود. به بیان جزئی‌تر برنامه‌نویسی رایانه به معنای فرایند تبدیل و سوق دادن فرمول حل یک مسئله یا الگوریتم محاسباتی، به یک برنامه قابل اجرا (نرم‌افزار) می‌باشد.

کد چیست؟

کد چیست

رایانه ها زبان خود را دارند که کد ماشینی Machine Code نامیده میشود. که به آنها می گوید چه کاری انجام دهند. همانطور که می بینید ، معنای زیادی برای انسان ندارد!
هر عدد یا حرف به رایانه می گوید چه چیزی را در حافظه خود تغییر دهد. این می تواند یک عدد یا کلمه یا بخش کمی از تصویر یا فیلم باشد. به خودی خود ، رایانه ها نمی دانند چگونه کاری را انجام دهند. این وظیفه برنامه نویس است که به آنها دستورالعمل دهد.

زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان برنامه نویسی چیستیک زبان برنامه نویسی مجموعه ای از دستورات، قوانین و لغات را در اختیار شما به عنوان برنامه نویس قرار می دهد که از طریق این دستورات و قوانین میتوانید با سیستم های کامپیوتری صحبت کنید.

حالا ، درک این موضوع کمی ساده تر به نظر می رسد! این تصویر نحوه استفاده از رایانه را برای گفتن سلام ، جهان! نشان می دهد. به جای استفاده از کد ماشینی ، از یک زبان برنامه نویسی به نام پایتون استفاده نمودیم.
تقریباً همه زبانهای برنامه نویسی به همین روش کار می کنند:

اول) شما کد می نویسید تا بگویید چه اتفاقی بیفتد:

print(“Hello, world”)
دوم) کد کامپایل میشود، یعنی به کد ماشینی تبدیل می شود که کامپیوتر می تواند آن را درک کند.
سوم) کامپیوتر کد را اجرا میکند و مینویسد سلام جهان! تا ما ببینیم.
زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد. شاید گیج کننده به نظر برسند اما همه آنها یک کار انجام میدهند. شما چیزی را مینویسید که میخواهید انجام شود، سپس کامپایلر آن را به زبان قابل درک برای ماشین تبدیل میکند. سپس کامپیوتر آن را اجرا میکند. که به آن اجرای کد در برنامه نویسی میگویند.

برنامه نویسی و زبان برنامه نویسی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

برنامه نویسی و زبان برنامه نویسی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟برنامه نویسی: فرایند استفاده از یک زبان برنامه نویسی برای به اختیار گرفتن یک کامپیوتر برای رفتار با آنچه می خواهید(داده)، است. هر خط کد به رایانه می گوید چه کاری انجام دهد ، و سندی پر از کد ، اسکریپت نامیده می شود.
برنامه نویسی یک مهارت است که در آن شما یک دستورالعمل میسازید (مراحل یک کار) و آن را به زبانی که کامپیوتر درک می کند ترجمه میکنید زیرا رایانه ها مانند انسان ها ارتباط برقرار نمی کنند. آنها به زبانی به نام باینری BINARY ارتباط برقرار می کنند که از 0 و 1 استفاده می شود. کدگذارها یا برنامه نویس ها دستورالعمل ها را با استفاده از یک زبان برنامه نویسی می نویسند.

[/fusion_text][fusion_accordion type=”toggles” boxed_mode=”” border_size=”1″ border_color=”” background_color=”” hover_color=”” divider_line=”” title_font_size=”” icon_size=”” icon_color=”” icon_boxed_mode=”” icon_box_color=”” icon_alignment=”” toggle_hover_accent_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_toggle title=”دقیقا با چه زبان هایی، برنامه نویسی را شروع کنیم؟” open=”no”]

احتمالا نام های زیر به گوشتان خورده باشد:

html, css, javascript

PHP, C#

آموختن برنامه های خط اول به شما در ساخت قسمت سمت کاربر یک وب سایت کمک میکند. و خط دوم در ساخت قسمتهای زیرساخت یک وب سایت کمک میکند.

شاید یادگیری html و css برایتان ساده باشد، اما فراموش نکنید که این دو با زبان ها کامل برنامه نویسی متفاوت هستند.

پس برای شروع با خط اول شروع کنید. جاوااسکریپت میتواند حتی سرگرم کننده نیز باشد. اتفاقا زبان پرطرفدار و پولسازی نیز میباشد.

اگر کودک هستید یا کودک دارید که میخواهد برنامه نویسی یاد بگیرید:

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان روبی است.

اگر دانشجوی نرم افزار هستید، حتما توصیه میکنم xml را در دستور کار قرار دهید. حتی اگر استادانتان از شما نخواستند، یادتان باشد برای دستیابی به برخی سطوح مدیریتی و دروس ارشد یادگیری این زبان لازم است.

برای شروع برنامه نویسی موبایل کدام زبان را انتخاب کنیم؟

بسیار خوب ، از شما میپرسم، بیشتر مردم ایران و دنیا ایفون میخرند یا اندروید؟ پاسخ اندروید است. پس نیاز به برنامه نویس اندروید بیشتر است. آنچنان که در نمودارهای ابتدای صفحه دیده باشید، درامد برنامه نویس اندروید از ایفون بیشتر است.

اما با جاوا شروع نکنید. شاید یادگیری آن برای شما هیجان انگیز باشد. اما در عمل به خاطر پیچیدگیها شما را خسته و دلزده میکند. مخصوصا اول راه که باشید.

پس با چه زبانی شروع کنیم؟ با کاتلین شروع کنید.

kotlin کاتلین چیست؟

سرپرست تیم توسعه دهندگان کاتلین Andrey Breslav بیان داشته که کاتلین یک زبان قدرتمند و شیءگرا است که قصد دارد از جاوا بهتر عمل کند و به برنامه نویسان جاوا اجازه مهاجرت تدریجی به این زبان را بدهد.

در سال ۲۰۱۷ گوگل رسما این زبان را به عنوان زبان دوم برنامه نویسی برای اندروید معرفی کرد. کاتلین بر روی پلتفرم های مختلفی اجرا و پیاده سازی می شود. از جمله سرور یا اندروید یا به صورت محلی(Native) که توسط کامپایلر LLVM کامپایل می شود و روی سیستم عمل های زیر قابل پیاده سازی است:

  • Windows (x86_64 only at the moment)
  • Linux (x86_64, arm32, MIPS, MIPS little endian)
  • MacOS (x86_64)
  • IOS (arm64 only)
  • Android (arm32 and arm64)
  • WebAssembly (wasm32 only)

kotlin زبان کاتلین چیست و چرا باید برای برنامه نویسی موبایل از کاتلین استفاده کنیم به جای جاوا

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”از چه منابع و وب سایت هایی برنامه نویسی یاد بگیریم ؟” open=”no”]

اولین وب سایت: کد آکادمی یا اکادمی کد است.

دومین وب سایت یادگیری زبان برنامه نویسی: خان آکادمی است.

بسیاری از وب سایتهای یادگیری زبان برنامه نویسی رایگان نیستند. مثلا در این صفحات لیستی از این وب سایتها را ببینید.

صفحه اول معرفی وب سایتهای یادگیری زبان برنامه نویسی

یک وب سایت یادگیری رایگان اما با ظاهر ساده

یادگیری رایگان برنامه نویسی و دارای اپلیکیشن موبایل

وب سایت آموزش بازی سازی رایگان

وب سایت آموزشی رایگان که منبع برنامه نویسان نیز میباشد. اما ممکن است در ابتدا کار کردن با آن سخت باشد.

آموزش کوتاه و سریع نود جی اس. node.js و صفحه ای دیگر در آزمایشگاه کد گوگل

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”از چه منابع دیگری استفاده کردم که میتواند برایتان مفید باشد؟” open=”no”]

codeburst.io

learnworthy.net

insights.stackoverflow.com

techrepublic.com

codeplatoon.org

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”اینفوگرافیک زبان های برنامه نویسی برای موبایل” open=”no”]

اینفوگرافیک بهترین زبان های برنامه نویسی موبایل برای نوشتن و ساخت اپلیگیشن

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”ساختار درختی یا نقشه ذهنی یادگیری زبان جاوااسکریپت به زبان انگلیسی” open=”no”]

نقشه ذهنی یادگیری زبان جاوااسکریپت

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”فیلم آموزشی رایگان و پولی برای برنامه نویسی” open=”no”]

در لیست زیر فیلم های با موضوع جاوا اسکریپت را برایتان قرار میدهم. فیلم زبانهای دیگر را میتوانید پس از حرفه ای شدن در جاوا اسکریپت پیدا کنید.

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”عضویت در خبرنامه برای جاوا اسکریپت” open=”no”]

لیست زیر برای عضویت به منظور دریافت آموزشهای جاوااسکریپت است:

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”فیلم های آموزشی کاتلین قابل دانلود از وب سایت های ایرانی به زبان اصلی” open=”no”]

فیلم اول)

Introduction to Kotlin Programming از هادی حریری (گویا ایشون ایرانی نیستند مثل سعد حریری لبنانی) از وب سایت اُریلی ، که ثبت نام برای ایرانیان ممکن نیست.

لینک دانلود از پی سی دانلود

این مجموعه آموزشی دو قسمت دارد: یکی آشنایی و یکی قسمت حرفه ای، اول قسمت آشنایی را دانلود نمایید. حجم کل آن 9 گیگ است. از یک نرم افزار مدیریت دانلود استفاده نمایید.

اگر مطمئن نیستید که زبان انگلیسی این فیلم ها را میفهمید، کمی از فیلم های نمونه مشاهده نمایید. یا در گوگل فیلم آموزشی ببینید.

هنگام انتخاب آموزش، مراقب باشید مدرس آن دوره، هندی یا بنگلادشی، پاکستانی نباشد. زیرا لهجه آنها وقتی به انگلیسی صحبت میکنند ، فهم گفتارشان را سخت میکند.

فیلمهایی که برایتان انتخاب میکنم، از نظر گوینده، برای کسی که انگلیسی میفهمد ، مناسب هستند.

فیلم دوم)

Udemy The complete Kotlin Developer course از حسین الربیعه ، که متاسفانه لهجه ایتالیایی او، فهم زبان انگلیسی را مشکل میکند.

توصیه نمیکنم این دوره را بخرید. برای نمونه میتوانید در صفحه زیر، نمونه صحبت های این مدرس با لهجه ایتالیایی را ببینید.

زمان آموزش: 31 ساعت و حجم فایل آموزشی: 3960 مگابایت

لینک دانلود فیلم دوم از پی سی دانلود

فیلم سوم)

Udemy Android App Development using Kotlin ، که متاسفانه لهجه هندی یا پاکستانی دارد و توصیه نمیکنم.

اما اینکه فیلم دوم و این فیلم سوم را به شما معرفی میکنم دلیلی دارد. شما لازم نیست تمام این فیلم ها را به صورت 100 در صد بفهمید. کافیست یک مرور بر این ویدیوها داشته باشید. اما با آموزشهایی که توصیه نمیکنم، یادگیری را شروع نکنید.

لینک دانلود فیلم سوم از پی سی دانلود

فیلم چهارم)

Packt The 7 Day Android App Bootcamp – Android Pie and Kotlin یا آموزش توسعه اندروید با کوتلین در 7 روز، که به دلیل صحبت مناسب مدرس، توصیه میکنم دانلود کنید.

همین حالا با خودتان قرار بگذارید که اگر زبان انگلیسی را خوب نمیفهمید، به سمت فهم فیلم و صوت به زبان انگلیسی حرکت کنید. و لازم نیست این فیلم ها را یکجا دانلود نمایید. در همایشها شرکت کنید و دوستان جدید برنامه نویس پیدا کنید. لازم نیست با خودتان بگویید من سنم کم است یا سنم خیلی بالا رفته است.

سطح آموزشی: مقدماتی, متوسطه ، زمان آموزش: 6 ساعت ، حجم فایل آموزشی : 1460 مگابایت است و میتواند برای شروع مناسب باشد.

دانلود این دوره آموزشی را توصیه میکنم.

لینک دانلود فیلم چهارم از پی سی دانلود

فیلم پنجم)

Udemy Android Q App Development with Kotlin: Beginner to Advanced یا آموزش مقدماتی تا پیشرفته توسعه اپ اندروید کیو با کوتلین با تدریس : دِو هایو که مدرس به خوبی صحبت میکند.

حجم فایل آموزشی: 5270 مگابایت است.

دانلود این دوره آموزشی را با توجه به جدید بودن و صحبت صحیح مدرس توصیه میکنم.

لینک دانلود فیلم پنجم از پی سی دانلود

فیلم ششم)

Udemy Kotlin for Android O Development: From Beginner to Advanced یا آموزش مقدماتی تا پیشرفته کوتلین برای توسعه اندروید اُ

تدریس توسط:  Atil Samancioglu, Joe Parys, Joe Parys Academy

سطح آموزشی: مقدماتی, متوسطه, پیشرفته، زمان آموزش: 15 ساعت + 30 دقیقه، حجم فایل: 2340 مگابایت

این دوره را به دلایل مختلفی به کسانی که انگلیسی میفهمند توصیه میکنم.

لینک دانلود فیلم ششم از پی سی دانلود

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”دانلود کتاب آموزش برنامه نویسی به زبان گو Go” open=”no”]

کتاب Go به زبان ساده تألیف یونس ابراهیمی، به آموزش زبان برنامه‌نویسی گولنگ (Golang) که در سال 2009 توسط شرکت گوگل ابداع و به صورت متن باز منتشر شد، می‌پردازد. علاوه بر گوگل، شرکت‌های بزرگی مانند YouTube ،BBC SoundCloud و غیره نیز از این زبان برای طراحی سیستم‌های Back-end استفاده می‌کنند.

می‌توان گفت که Go ظرافت فراوان، قدرت و سرعت زبانی مثل C و سهولت و سادگی زبانی مثل Python را ترکیب کرده، به همین دلیل قادر است طیف بسیار وسیعی از برنامه‌های سیستمی گرفته تا برنامه‌های ساده‌ی چند خطی را پوشش دهد. Go زبانی است از خانواده‌ی C و به همین دلیل برنامه‌نویسانی که با C++ ،C ،Java ،C#، PHP ،JavaScript و … آشنایی دارند، بسیار راحت این زبان را یاد خواهند گرفت.

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”دانلود کتاب و فیلم مستند جابز درباره استیو جابز با دوبله فارسی” open=”no”]

« جابز » درباره زندگی مرد افسانه ای دنیای تکنولوژی یعنی ” استیو جابز ” ( اشتون کاچر ) است و چگونگی تبدیل شدن اش به یک افسانه را بازگو می کند…

مدت زمان این فیلم : 125 (دقیقه)

َلینک دانلود فیلم جابز با دوبله فارسی از پی سی دانلود

استیو پاول جابز (Steven Paul Jobs) (زاده ۲۴ فوریه ۱۹۵۵) کارآفرین، مخترع، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه بود. کتاب زندگینامه استیو جابز چندی پیش به نوشته ی والتر آیزاکسن و پس از فوت استیو جابز منتشر گردید و پرفروش ترین کتاب سال ۲۰۱۱ شد. حال این کتاب توسط ناصر دادگستر به زبان فارسی ترجمه شده است.

لینک دانلود کتاب استیو جابز به زبان فارسی از پی سی دانلود

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”پس از یادگیری جاوااسکرپیت چه زبان دیگری بیاموزم؟ نود جی اس” open=”no”]

در کتاب آموزش برنامه نویسی نود جی اس و اکسپرس توانایی خلق یا به عبارت عامیانه توانی کدنویسی کامل یک اپلیکشین تحت Node.js که به کاربرها این اپلیکشین، این اجاره را می دهد که فایل ها خود را در اپلیکشین مذکور به صورت تحت وب بارگذاری کنند.
این کتاب با هدف آشنایی با node.js و Express اختصاره به توضیح موارد مقدماتی درباره توسعه اپلیکشن Node.js و Express می پردازد و روش تالیف این کتاب مشابه آموزش های “Hello World” می باشد.

لینک دانلود  آموزش برنامه نویسی نود جی اس کتاب از پی سی دانلود

لینک دانلود کتاب دیگری درباره آموزش Node.js 

یادتان نرود: با دانلود فیلم و کتاب، شما چیزی یاد نمیگیرید. پس برای دانلود عجله نکنید. هر بار که یک فیلم یا دوره آموزشی دانلود کردید، ابتدا آن را تا آخر ( چه به صورت کامل و چه به صورت مروری) بخوانید سپس سراغ لینک دانلود بعدی بروید.

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”پیش نیاز هر کاربر کامپیوتری مخصوصا یک برنامه نویس چیست؟” open=”no”]

پیش نیاز یک کاربر کامپیوتری مخصوصا یک برنامه نویس ، داشتن مهارت تایپ ده انگشتی است.

پیش نیاز دیگر، مربوط به مدیریت فردی و انضباط شخصی است.

پس برای شروع به یادگیری و ادامه مسیر یادگیری زبان برنامه نویسی این مطالب را به خاطر بسپارید:

هدف مشخصی داشته باشید:

مثلا یادگیری زبان html در مدت زمان توصیه شده را روی کاغذ یادداشت کنید. این هدفها میتوانند هدفهای کوتاه مدت باشند. هرچه شما درباره برنامه نویسی و زندگینامه افراد بیشتر بخوانید و با دانشپذیران و استادان برنامه نویس بیشتر ارتباط داشته باشید، اهداف بزرگ و بلند مدت را بهتر میشناسید. اما از هدفگذاری کوتاه مدت دست برندارید.

 اشتیاق برای پیشرفت را در خودتان زنده نگه دارید.

اگر یادتان باشد گفتیم حدودا دو ماه زمان میبرد ذهن شما به یادگیری ساختار زبان های برنامه نویسی عادت کند. پس در این مدت و پس از آن با قرار گیری در بین دوستان برنامه نویس، همایشها و دیدن فیلم و خواندن داستان زندگی افرادی همچون بیل گیتس، ایلان ماسک ، اشتیاق خودتان را تازه نگه دارید.

به مطالعه ادامه دهید.

همیشه درباره زبانی که در حال یادگیری هستید، مطالعه کنید. وقتی یک زبان را یاد گرفتید یا درسی از آن را آموختید، حتما مرور کنید. این روش بهتر است: صبح یکبار درس را یاد گرفتید. سپس عصر یا شب قبل از خواب مرور کنید. یک هفته دیگر و یک ماه دیگر نیز مرور کنید. هرچند که کدها چیزهایی هستند که شما باید از آنها استفاده کنید.

نظم و ترتیب را در خودتان نهادینه کنید

اگر تا کنون نشانه های کمی از نظیم و ترتیب در شما دیده میشد، دیگر وقت تغییر است. خودتان را کنترل کنید. تسلط بر خویشتن دشوارترین کاری است که هرکس می‌تواند بکند.

تنبلی و پشت گوش انداختن را کنار بگذارید

مسامحه و امروز و فردا کردن یکی از علل مهم شکست و ناکامی است.  میدانید چرا بیشتر افراد در زندگی شکست می‌خورند؟ زیرا در انتظار رسیدن «زمان مناسب» هستیند. بهانه‌سازی نکنید و برای انجام کار مورد نظرتان و  زمان مناسب صبر نکنید. صبر نکنید و منتظر نمانید زیرا زمان مناسب هرگز از راه نمی‌رسد. لازم نیست به سر کار نروید و مرخصی بگیرید. یا کلاسهای مدرسه و دانشگاه را شُل بگیرید. اتفاقا دیدن دیگران که با شما فرق دارند به شما انگیزه میدهد که به این متفاوت بودن پایبند باشید. اصلا تصور نکنید اگر گوشه ای بنشینید و سرتان را خلوت کنید، بهتر برنامه نویسی یاد میگیرید.

پشتکار و اصرار داشته باشید

فقط آغازگر خوب بودن کافی نیست بلکه تمام‌کننده‌ خوبی باشید. مشکل را خسته کنید. یادگیری را متوقف نکنید.

منفی نباشید و اطرافتان را از منفی ها خالی کنید

یک برنامه نویس به زودی جزئی از یک پروژه یا رو در روی مشتری خواهد بود. پس از همین حالا استفاده از کلمات منفی را کنار بگذارید. روی یک برگ کاغذ از دفتر روزانه نویسی خودتان برای کلمات منفی جایگزین بنویسید. روزانه کمی بنویسید: این به عالی شدن شخصیت و ماندن در مسیر یادگیری آنچه در پیش گرفتید کمک میکند.

در هنگام تصمیم گیری جدی باشید

تصمیم بگیرید. در صحبت های قبلی همین صفحه گفتم وسواسی نباشید. حالا هم میگویم خیلی ساده و سریع تصمیم بگیرید که یک زبان را یاد بگیرید. بر تصمیمی که گرفته اید پایدار و استوار باشید. مثلا به خاطر دیدن یک فیلم یا مسابقه یا شرکت در جمع دوستان، خودتان را از ریل برنامه نویس شدن خارج نکنید. ممکن است تاوان سنگینی برای بازگشت به مسیر لازم باشید بپردازید. یادتان نرود که فرکانس ذهنی شما یا همان تشکیل سیستم عصبی (نورونهای جدید) در حال فعالیت است. پس ان را از فعالیت نیندازید.

بیش از اندازه احتیاط نکنید

در مسیر یادگیری و رفتن به همایشها و وقت گذاشتنها ، بیش از اندازه احتیاط نکنید. در اینکه کدام برنامه را برای نوشتن کدها انتخاب کنید، احتیاط نکنید. انتخاب کنید. مسیر آموزگار خوبی برای شماست.

دوستان مناسب پیدا کنید و دوستان نامناسبتان را کنار بگذارید

اولا بهتر است درباره اهدافتان با دوستانتان صحبت نکنید. مثلا ممکن است آنها شما را نا امید کنند یا اصلا قصد دشمنی با فرکانس ذهنی شما داشته باشند. دوما وقتی با دوستانتان درباره هدف خودتان که یادگیری زبان برنامه نویسی و برنامه نویس شدنتان است انها مرتب از شما میپرسند: پس چی شد؟ کی برنامه نویس میشی؟ و شما مدام دچار احساس منفی میشوید. اگر از روز اول به افراد خانواده و دوستان خودتان چیزی نگویید کافیست. نوشتن هدف را فراموش نکنید. خودتان بدانید و بس.

اما دوستان مناسب پیدا کنید. دوستانی در کلاسهای آموزش برنامه نویسی، یا در جمع آموزشها و انجمنهای اینترنتی، دوستان همشهری یا هموطن یا هم زمینی ! دوستان مناسب میتوانند کاتالیزور و شتاب دهنده شما در مسیر یادگیری زبان برنامه نویسی باشند.

اگر در مسیر انتخاب شغل یا دانشگاه هستید درست انتخاب کنید

بیشتر افراد در دانشگاه برنامه نویس نمیشوند اما برای رسیدن به سطوح بالاتر تحصیلات اکادمیک میتواند کمک کننده باشد. اگر میخواهید شغلی انتخاب کنید، شغل مناسب مسیر یادگیری خودتان را برگزینید. البته ممکن است فعلا مجبور باشید، به شغلی که داشته اید یا رشته ای که انتخاب کردید ادامه دهید. شما میتوانید یک فیزیکدان و ریاضیدان باشید اما یک برنامه نویس هم باشید. در سطوح بالاتر تحصیلات میتوانید مسیرتان را عوض کنید. در شغلی بی ارتباط با برنامه نویسی که هستید، در زمانهای استراحت اگرچه نمیتوانید برنامه نویسی بیاموزید اما خودتان را با گوش دادن به پادکست و اخبار آی تی و برنامه نویسی و … مشتاق نگه دارید.

دلگرمی داشته باشید

جمع دوستان مناسب ، رشته دانشگاهی و شغل مرتبط میتواند در شما دلگرمی ایجاد کند. اما خودتان هم باید بکوشید، منتظر دلگرمی دادن از بیرون نباشید. وقتی دفتر روزانه نویسی داشته باشید. اهدافتان را در یک خط هم که شده بنویسید و پیشرفت خودتان را اندازه بگیرید. همچنین همایش های مرتبط با مسیر شما میتواند دلگرمی ببخشد. معمولا هر هفته یک رویداد مرتبط با برنامه نویسی برگزار میشود. انها را دنبال کنید. مجله های الکترونیکی رایگان یا پولی (نسخه های الکترونیکی معمولا ارزانتر هستند) میتوانند دلگرمی ایجاد کنند. خواندن داستان های افرادی که قبلا مسیر شما را رفتند نیز دلگرمی میبخشد.

در مسیر بمانید و یک کتابخوان شوید

عادت مطالعه باید شما را به یک کتابخوان تبدیل کند. کتاب خوانی که هم در مسیر انتخاب کرده خوب عمل میکند و هم در سایر جنبه های زندگی فردی ، اجتماعی، شغلی و …

نتیجه گیری:

موقعیت کنونی شما چیست: صفر یا چیزی نزدیک به صفر

موقعیت بعدی شما و بعد آن چیست؟ مثلا اول html بعد css بعد جاوااسکریپت؟ همچنین پافشاری بر این موقعیتها

موقعیت نهایی شما چیست؟ این موقعیت نهایی با قدم برداشتن در مسیر هویداتر و واضحتر میگردد.

حتما هر روز چیزی یاد بگیرید. کدها را به عمل در بیاورید. انجام کارهای غیرضروری را کنار بگذارید. زمان مطالعه و تمرین فقط همین کارها را انجام دهید.

مهمتر از همه این چرخه را حفظ کنید: یادگیری => تمرین => آزمون و خطا => تجربه => یادگیری => تمرین => آزمون و خطا

از خودتان و دیگران شکایت نکنید. ضعف های کنونی خودتان را نادیده بگیرید یا شناسایی کنید و ادامه دهید. در آینده ضعفهایتان محو میگردند.

[/fusion_toggle][/fusion_accordion][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

با دوستانتان
اشتراک بگذارید:

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
توئیت کنید
Share on pinterest
پینترست
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتسپ کنید
Share on telegram
تلگرام کنید
Share on email
ایمیل کنید
Share on pocket
Pocket
Share on skype
اسکایپ کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات اینترنتی در وب سایت پر ترافیک وردپرسی
محل تبلیغات شما اینجاست
محل تبلیغات شما اینجاست

آفتاب در شبکه های اجتماعی

پستهای پرطرفدار

از به روزرسانی ها با خبر بمانید

در خبرنامه هفتگی فروشگاه آفتاب آی تی عضو شوید

هیچ اسپمی دریافت نمیکنید. فقط اخبار وردپرس و محصولات فروشگاه و آموزشها

روی خط بمانید

پستهای مرتبط