مفهوم CTR نرخ کلیک در تبلیغات اینترنتی چیست؟

مفهوم CTR نرخ کلیک در تبلیغات اینترنتی چیست؟

مفهوم نرخ کلیک (CTR) در تبلیغات اینترنتی

نسبت کاربرانی که روی یک لینک خاص کلیک می‌کنند به تعداد کل کاربرانی که یک صفحه، ایمیل یا تبلیغ را دیده‌اند

که این نسبت معمولاً برای اندازه‌گیری موفقیت یک کمپین تبلیغاتی بکار می‌رود. مانند کمپین‌های وب و ایمیل.

کار با نرخ کلیک برای کمپین‌ها فوق‌العاده است. اولین نمایش آنلاین آگهی که برای AT&T در وب سایت HotWired در سال ۱۹۹۴ به نمایش درآمد؛ که نرخ کلیک آن حدود ۴۴٪ بوده است.

هدف CTR نرخ کلیک در تبلیغات اینترنتی

هدف نرخ کلیک این است که بتوان نسبت کلیک به نمایش را برای تبلیغات آنلاین و ایمیل مارکتینگ اندازه‌گیری کرد. به طور کلی بالاترین نرخ CTR بیشترین تأثیر بازاریابی را بر روی کمپین‌ها و آوردن افراد به وب سایت شما دارد. اکثر وب سایت‌های تجاری طراحی شده‌اند تا یکسری از رفتارها را مشخص نمایند، مانند: خرید کتاب، خواندن اخبار یا مقاله، تماشای ویدئو یا موسیقی یا جستجو برای پرواز. مردم به ندرت برای تماشای آگهی وارد یک وب سایت می‌شوند، یا برای دیدن تبلیغات به تماشای تلویزیون می‌نشینند.

فرمول محاسبه بازدهی تبلیغات آنلاین:  CTR در بازاریابی

رخ کلیک به تعداد کلیک شدن روی تبلیغ تقسیم بر کل نمایش گفته می‌شود. (تعداد دفعاتی که تبلیغ نمایش داده می‌شود):

نرخ کلیک = کلیک (#) / نمایش (#)

حال اگر این مقیاس را بخواهیم به درصد تبدیل کنیم آن را در ۱۰۰ ضرب می‌کنیم. به عنوان مثال اگر یک بنر ۱۰۰ بار تحویل داده شده است (۱۰۰ نمایش) و یک کلیک دریافت کند پس درصد نرخ کلیک آن ۱٪ خواهد بود.

فرمول مفهوم نرخ CTR بازدهی و نسبت کلیک به نمایش تبلیغات بازاریابی اینترنتی

زمانی که بنر تبلیغات برای اولین بار شروع بکار کند، غیرطبیعی نیست که نرخ کلیک آن بالای پنج درصد برود. در حال حاضر نرخ کلیک به طور متوسط نزدیک به ۰٫۲ یا ۰٫۳ درصد است. در اکثر موارد نرخ کلیک ۲٪ بسیار موفق به شمار می‌رود. اگرچه این نرخ به شدت به شرایط و تبلیغ بستگی دارد. میانگین نرخ کلیک در دهه ۱۹۹۰ حدود ۳٪ بوده که در سال ۲۰۰۲ به حدود ۰٫۴٪ – ۲٫۴٪ رسیده است. در حالی تبلیغ کنندگان در حال افزاش پرداختی برای افزایش ctr سایت خودشان هستند. به همین دلیل با پرداخت‌های پایین نمی‌توان به مقدار زیاد در این زمینه رسید.

تبلیغات مدرن از نمایش بنرها عبور کرده‌اند. موتور جستجوهای مشهور مانند بینگ و گوگل به تبلیغ کنندگان این اجازه را می‌دهند تا تبلیغات را کنار نتایج جستجوهای این موتورهای جستجو به نمایش در بیاورند. این تبلیغات شامل لینک، متن، تلفن، آدرس و یک صفحه نمایش محصولات می‌تواند باشد. به علاوه این گونه تبلیغات به کسانی نمایش داده می‌شود که به دنبال آن محصول هستند و برای پیدا کردن محصولی خاص در موتورهای جستجو گوگل و بینگ جستجو می‌کنند؛ و مانند بنرهای تبلیغاتی به تمام کاربران نمایش داده نمی‌شود؛ که این خود با عث افزایش CTR می‌شود. زیرا اینگونه تبلیغات در تعیین کاربران هدفمند عمل می‌کنند. اینگونه تبلیغات به شکل Pay Per Click هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *